Paměť jako slon - v každém věku!

Znáte někoho, kdo si nestěžuje na svou paměť? Na nedostatky paměti, ať už při snaze vzpomenout si na látku ze školy, adresu doporučené restaurace, nebo jméno sousedčina psa, si stěžují lidé v každém věku – od studentů až po seniory.

Každý den jsme zaplaveni nespočtem informací, které musí náš mozek zpracovávat a filtrovat, a není v jeho silách uložit všechny. Bohužel často maže i ty, které bychom rádi uchovali. Schopnost uložit informace do dlouhodobé paměti se navíc zhoršuje s věkem. Mozková kapacita lidí se údajně každým rokem snižuje zhruba o 0,5 procenta. Pokles paměťových schopností však nesouvisí pouze s věkem, ale i stresem, obezitou, nedostatkem vitamínů a řadou dalších faktorů. Ke snížení mozkové kapacity tak nedochází u všech stejně a je možné s ní efektivně bojovat. V každém věku.

Paměť

Co jste měli včera k obědu?

Na paměť, stejně tak jako na další procesy v lidském těle, má naprosto zásadní vliv složení stravy. Budete-li se držet obecných zásad zdravé výživy, rozhodně neuděláte chybu – snižte příjem jednoduchých sacharidů, vyhýbejte se tučným pokrmům a omezte alkohol. Za tato opatření vám poděkuje nejen paměť, ale celé vaše tělo. Pro podporu kognitivních funkcí je doporučeno zařadit do jídelníčku mořské ryby, které vám dodají jód a potřebný vitamín D, a ovoce a zeleninu obsahující antioxidanty. Za zvláště přínosné jsou považovány lesní plody, třešně, brokolice, nebo třeba avokádo. Pozitivní vliv na mozkovou aktivitu má údajně také kurkuma a kakao. Zcela bez výčitek si proto čas od času můžete dopřát trochu čokolády s vysokým obsahem kakaa. 

Sport nejen pro svaly

Nejen strava, ale také pohyb má na mozkové buňky pozitivní vliv. Bylo prokázáno, že již třicetiminutová procházka ve svižnějším tempu, je-li zařazena pravidelně, má na kognitivní funkce včetně paměti pozitivní vliv. Pravidelné cvičení ve středním věku dokonce údajně působí preventivně před vznikem demence. Nejlepší je přitom pohyb na čerstvém vzduchu.

Sport nejen pro svaly

Vyspat se do růžova

Každý z vlastní zkušenosti jistě ví, že je-li unavený, příliš mu to takzvaně nemyslí. Pro dosažení maximální mozkové aktivity je třeba dostatek odpočinku a kvalitního spánku. Dlouhodobý nedostatek spánku má však vliv nejen na aktuální sníženou schopnost mozkové aktivity, ale může způsobit závažné trvalé poškození kognitivních funkcí. Testy prováděné na krysách ukázaly, že zvířata trpící v minulosti spánkovou deprivací, nebyla schopna najít cestu ven z bludiště ani po dlouhém odpočinku, zatímco krysy, jejichž spánkový režim nebyl nikdy narušen, se z překážek okamžitě vymotaly.

Trénink mozku

Podobně jako cvičíme tělo, můžeme cvičit také svou paměť. Podstatou tréninku mozku je boj proti rutinním aktivitám, které děláme automaticky, aniž bychom museli přemýšlet. Naopak aktivity, u kterých je třeba potrápit mozkové závity, memorovat informace a dávat je do souvislostí, jsou pro fungování paměti, potažmo pro veškeré kognitivní funkce, velmi přínosné. Pozitivní vliv mají i zdánlivě jednoduché činnosti jako je luštění křížovek nebo sudoku. Významný přínos má pak například učení cizích jazyků či hra na hudební nástroj. Ve svém každodenním životě pak můžete zkoušet malé hry a „cviky“, které váš mozek trochu protáhnou. Několik triků, jak bojovat proti zhoršování paměti, najdete v našem článku TADY.

Partneři
Akce & přednášky