Bojujeme proti zhoršování paměti

Nejen lidské tělo, ale i mysl potřebuje pravidelně procvičovat, aby byla ve formě. V článku Paměť jako slon v každém věku jsme si vysvětlili, jaké faktory ovlivňují naši mozkovou aktivitu. Nyní se seznámíme s několika konkrétními triky, které při tréninku paměti a dalších kognitivních funkcí pomáhají.

Boj proti stereotypům

Většinu činností, které během dne děláme, bychom zvládli i poslepu. Nemusíme u nich přemýšlet, děláme je naprosto automaticky, a náš mozek tak může snadno zlenivět. Překvapte ho a zkuste některé činnosti dělat jinak. Svou mysl můžete aktivovat i úplnými maličkostmi:

  • Čistěte si zuby druhou rukou, než jste zvyklí
  • Běžte do obchodu jinou trasou než obvykle
  • Uvařte jídlo podle neznámého receptu
  • Přepočítejte si pokaždé zpaměti, jestli vám v obchodě opravdu vracejí správně
  • Pro odvážnější – běžte nakoupit bez nákupního seznamu.
Paměť jako zdroj

Prostorová představivost

Trénování prostorové představivosti má na lidskou mysl blahodárné účinky. Nemusíte přitom řešit rovnou úlohy deskriptivní geometrie, úplně postačí třeba skládání puzzlí. Skvěle poslouží také již ikonická hra Tetris, která vás nutí představovat si objekty v různých polohách a vztazích. Chcete-li zároveň procvičit prostorovou představivost i paměť, zahrajte si na kartografa. Až se příště vydáte na procházku, nakreslete po svém návratu mapu cesty, kterou jste právě absolvovali.

Vyprávěj!

Jak nejlépe trénovat paměť? No přeci cíleným vzpomínáním! Vyprávění příběhu přitom vyžaduje, abyste se rozvzpomněli na údaje, které chcete vyprávět, a zároveň je poskládali do smysluplného celku, tak aby byly pro posluchače poutavými. Máte-li vnoučata, zkuste jim příště místo čtení převyprávět oblíbenou pohádku zpaměti. Starší děti pak jistě zaujmete vyprávěním vzpomínek ze svého dětství a mládí, u kterého si budete muset vzpomenout na řadu detailů, na které se vás jistě budou ptát. Pokud se na vyprávění před publikem necítíte, zkuste si sami pro sebe převyprávět děj filmu, který jste v poslední době viděli, nebo knihy, kterou jste nedávno přečetli. Svou paměť můžete také potrápit tak, že si na konci týdne zrekapitulujete, co jste který den dělali. Můžete se zaměřit na konkrétní činnost – třeba co jste který den obědvali, nebo co jste slyšeli ve zprávách.

Jak je na tom moje paměť?

Zajímá vás, jak na tom se svou pamětí jste? Paměť lze měřit podobně jako tlak nebo cholesterol! Existují totiž speciální testy kognitivních funkcí, zejména paměti. Ty je možné absolvovat zdarma v některém z kontaktních center České alzheimerovské společnosti v rámci projektu Dny paměti, který probíhá každý rok v listopadu.

Test paměti

Malá ukázka

Obrázek výše je jedním z mnoha základních testů, které vyvinuli psychiatři a které mohou pomoci odhalit Alzheimerovu chorobu v počáteční fázi. Tři z postaviček jsou stejné, ale jedna se od ostatních nepatrně liší. Dokážete určit, která to je?

Partneři
Akce & přednášky