Zahrada ve městě? Zahrádkařit můžete i v tom nejmenším bytě
Domácí rajčata jsou chutnější než kupovaná a nic nevoní tak krásně jako čerstvé bylinky! Souhlasíte? Tak proč si nějaké nevypěstovat? Poradíme vám, co dělat, pokud nemáte vlastní zahrádku, a přesto byste rádi občas zabořili ruce do hlíny a hlavně sklidili čerstvou úrodu. Věříme totiž, že neexistuje byt, ve kterém by se nedal najít prostor pro kousek přírody.
Balkon, zahrádkářův ráj
Máte-li balkon, máte vyhráno! Ať už je jakkoliv veliký, věřte, že na něm můžete vypěstovat skoro cokoliv. Do větších květníků můžete zasadit třeba rajčata. Pro pěstování v nádobách jsou vhodné zejména odrůdy Micro Tom či Micro Cherry. Na balkonech a terasách se daří též malým okurkám odrůdy Ministars F1, případně můžete zkusit klasické nakládačky. Ty se totiž kromě obvyklého pěstování na zemi dají pěstovat též s oporou - vertikálně. Na zábradlí balkonu pak můžete umístit truhlíky, ve kterých se bude dařit třeba bylinkám nebo lesním jahodám.
Úroda na parapetu
Okenní parapety, zejména jsou-li dostatečně široké, skvěle poslouží k pěstování v truhlících a květináčích. Kromě již zmíněných bylinek do nich můžete zasadit třeba ředkvičky nebo chilli papričky. Vypěstovat si můžete také vlastné česnek. Zasaďte stroužky česneku do vlhké hlíny, tak aby jim špičky koukaly ven. Pravidelně je zalévejte a po několika dnech začnou rašit. Nať můžete občas zastřihnout a použít třeba do salátu. Až nať zcela seschne, je na čase sklízet první úrodu!
Zahrádka na kolečkách
Pokud nechcete zastavět parapet okna květináči, můžete si vytvořit svou zahrádku na pojízdném vozíčku, který k oknu přistavíte. Vhodné jsou pro toto využití například koupelnové košíky - na obrázku níže vpravo. Sehnat však můžete i stylové vozíčky přímo k tomuto účelu určené. Jelikož jsou na kolečkách, manipulace s nimi je velmi snadná a můžete je kdykoliv dle potřeby přesunout. Pro tento způsob pěstování jsou vhodné zejména bylinky a rostliny menší vzrůstem.
Úroda v patrech
Pro opravdu maximální využití prostoru umístěte své květináče či truhlíčky do pater nad sebe. Tento způsob pěstování je ideální na bylinky v kuchyni. Budete je mít při vaření vždy po ruce a navíc poslouží jako originální dekorace vašeho bytu. Způsobů, jak rostlinky do pater dostat, lze vymyslet celá řada. Nejjednodušší řešení nabízí IKEA v podobě svých závěsných tyčí s háčky - na obrázku níže vlevo. Při výrobě patrového příbytku pro své bylinky však můžete uplatnit veškerou svou kreativitu.
Létající zahrada
Máte-li ve svém bytě skutečně málo místa, můžete své rostlinky nechat vznášet se ve vzduchu. Jistě znáte klasické závěsné květináče, ve kterých se bude dařit například lesním jahodám, pokud se ale nebojíte trochu experimentovat, zkuste stylové létající květináče Sky Planter. Tyto květináče jsou zavěšeny dnem ke stropu a rostlinky z nich tak rostou vzhůru nohama. Překvapivě to řadě rostlin vůbec nevadí, a tak se přímo nabízí pěstování bylinek nad jídelním stolem, abyste si mohli ochutit jídlo na talíři rovnou z květináče. Tyto létající květináče navrhl australský designér, který se snažil vymyslet, jak vytvořit zelenou oázu i v bytě, kam se stěží vejde postel a stůl.
Komunitní zahrady
Květináče jsou pěkné, ale vy byste raději kousek opravdového záhonku? Ani když žijete ve městě a žádnou zahrádku nevlastníte, nic není ztraceno! Na celé řadě míst ČR totiž fungují tzv. komunitní zahrady - veřejné prostory se záhonky, kde se scházejí lidé, které láká zahradničení, ale doma k němu nemají mnoho příležitostí.Komunitní zahrady vznikají často na dříve zanedbaných, nevyužívaných částech pozemků. Tam, kde chybí pozemek, zejména v samotných centrech měst, můžete vidět veliké nádoby s hlínou mezi domy, na pavlačích nebo přístupných střechách, zkrátka ve kterémkoli volném koutě. Někdy jsou provozovateli zahrádek sami její „zahradníci”, jindy jsou ve správě obce.
Kromě toho, že komunitní zahrady dávají každému příležitost zahradničit, utužují také sousedské vztahy a pomáhají budovat pozitivní vztah k danému místu. Zatímco v Čechách se stále jedná o celkem nový trend, v zahraničí jsou komunitní zahrady již naprosto běžnou záležitostí. Přehled komunitních zahrádek, ale i k zahradničení využívaných vnitrobloků, nebo třeba sdílených kompostérů najdete na této přehledné mapě www.mapko.cz.